stacym9873 stacym9873
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.Hazel paid $12 for 5 boxes of cereal how much did she pay for each box?

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$2.40 per box

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide the amount of money spent by the quantity pf goods purchased:

12/5=2.4

Answer Link
149417 149417
  • 24-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

divided 12 by 5 and there is you answer

=2.4

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence. Upon returning to Athens after defeating the Minotaur in Crete, Theseus replaced King Aegeus, leading Athens into a new era of success. Which
Why might rulers in Europe in have viewed the Declaration of Independence as a dangerous document?
Why was Allende opposed in chile
Find the Circumference and Area of a circle with the information provided: D-20ft R=10ft
Compare and constraint negative and positive feedback mechanism and explain how they relate to homeostasis
Why do you think so much was borrowed from the Enlightenment era?
Pixel goes shopping with one hundred dollars and ends up buying three different types of items: A, B, and C. The unit price of A is five dollars, B is 25 cents,
7. Sarah experimented with 100 betta fish. She wanted to know if increased temperatures affected food consumption. She divided them into two groups of 50 fish e
covert 101.011 base two to base 10​
which of the following critical events occured on April 18, 1775? (Winner gets my 2nd chicken wing) a- the midnight ride of Paul Revere b- The B.T.P (Boston Tea