churnie324
churnie324 churnie324
  • 23-08-2016
  • Mathematics
contestada

dvds are on sale for $24 dollars each. which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 dvds?

Respuesta :

SuperShorty
SuperShorty SuperShorty
  • 23-08-2016
4×N=24 or 24+24+24+24=N
Answer Link

Otras preguntas

Would there be a problem or a major event in a horror story?
Anyone know how to do this? Look at picture
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
4x-5y=20 find the slope
The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 40 miles per hour, how long will
Anyone know how to do this? Look at picture
when it is winter in europe, what season is it in asia and why?
Anyone know how to do this? Look at picture
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim