destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Given that 372 × 68 = 25296 find the value of 3720 x 68
Record your observations. Include the data table you created for the lab and a graph based on the data table. Type your answer here:
please help me with this. really need this​
9- Under what circumstances would a vector have components that are equal in magnitude? a. if the vector is oriented at 45° from the axes. b. if the vector is o
Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ. how much juice and pizza Jake can buy?
Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ. how much juice and pizza Jake can buy?
Write a short note on contribution of Adivasis.
A diver sees a shark, panics, and holds his breath while going to the surface from a depth of 30 m (98 feet). What is likely to happen
What capacitance is needed to store 3μC of charge at a voltage of 120V?
Cameron and Cadena go out to eat for lunch 22.50+ 2.191 Part A If their food and beverages cost $22.50 and there is a 9% meals tax, how much is the bill? Write