coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

How did the Treaty of Versailles trigger the May Fourth Movement?
To vary the sentence structure, which one of the answer choices should you insert into the blank space? Anna is an exceptional young girl. _______ Anna does any
Which type of wave requires a material medium through which to travel? (1) sound (3) television (2) radio (4) x ray
Which is bigger: 17.5% or 1/6
What steps did the United States take in response to the terrorist attacks of September 11, 2001?
What steps did the United States take in response to the terrorist attacks of September 11, 2001?
Is cultural imperialism form of colonization?
What efforts have been made to guarantee basic human rights?
A container has red blue and white marbles. Four times the number of white marbles exceeded 9 times the number of red marbles by 10. The ratio of blue marbles t
what is the most likely outcome for a cell that is not allowed to divide?