valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The sum of 8 and 5 times a number is 43. Which equation below can be used to find the unknown number? A. (8 + 5)n = 43 B. 8 + 5n = 43 C. (8 + n) = 43 D. 8
Deandre's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Deandre $4.15 per pound, and type B coffee costs $5.55 per
How are convection current in the mantle and in the oceans similar? How are they different?
What’s the answer ??
Solve for x X+3 5/8= 7 1/4
A baker has 5 pounds of flour. How many cakes could the baker make with the flour if each cake takes 1 4 of a pound of flour?
Match each example to the kind of risk it is associated with for Sana, a 16-year-old tobacco smoker. A. Addiction Sana has developed gum disease. B. Sicknes
Question 15 (5 points)   ¿Qué haces, Carlos? Question 15 options: Estás comiendo. Están comiendo. Está comiendo. Estoy comiendo. Save Question 16 (5 points)   S
PLEASE HELP! Which renaissance master produced the work shown here? Answer choices in pic!!!
can someone please help me fix my Research Report.