alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

Como estavam divididos os trabalhadores , e o que faziam?
Please help me on this question
monument 14 characters
The doldrums region on Earth is created by an amount of heating from the Sun that results in the rising of warm, moist air, low air pressure, cloudiness, high h
Why is the archioligy site of pomtettii so important to our understanding to life in a roman town?
why do we heat the test tube in a glass beaker during a chemistry experiment and not directly over a flame?
Describe how water goes through the hydrologic cycle, starting and ending with ocean water. at least make it a paragraph
Everyone in the organization has a stake in how information is processed and managed. a. True b. False
Y=1/2x+-4 Please answer
If the distance between you and the Earth increased three times its initial value, how would the force of gravity between you and the Earth change?