christianrising000
christianrising000 christianrising000
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Lindy is purchasing notebooks for her students. She spends $52 dollar sign, 52 on notebooks. Each notebook costs $3.25 dollar sign, 3, point, 25.

Respuesta :

snog
snog snog
  • 22-05-2020

Answer:

16 notebooks

Step-by-step explanation:

I think you are asking how many notebooks she bought? just do 52/3.25=16

Answer Link
JYLANFIRA124
JYLANFIRA124 JYLANFIRA124
  • 05-03-2021

Answer:

The answer is 16 notebooks or in this case C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If the Revenue for the week is $2000, and labor cost consists of two workers earning $8 per hour who work 40 hours each, what is labor cost as a percentage of R
What is the number between 40 and 45
Simplify the following expression: 2x - 6y + 3x^2 + 7y - 14x
how do you solve 7 (5a-4)-1=14-8a
Which Value Of x Makes The Open Sentence True? 10-x=3x-4 ?
What does the words archeology, artifact, carbon dating have in common? Please help.....its for tomorrow pleasee
what natural landform forms the border between Mexico and Texas
A machine shop worker records the mass of an aluminum cube as 176 g. If one side of the cube mesures 4cm, what is the density of the cube ?
name two elements that have properties similar to copper
Why is it important that a population of predators exist in an area ?