rosaline27 rosaline27
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

5 Tomatoes cost $2 what is the unit price of the tomatoes how much will a dozen Tomatoes cost ​

Respuesta :

keziakh004
keziakh004 keziakh004
  • 22-05-2020

Answer:

$0.40

$4.80

Step-by-step explanation:

The unit price is the price of one.  To find this answer, divide the price by the amount of tomatoes.  One tomato costs $0.40.

2/5 = 0.4

A dozen is equal to twelve.  Multiply the cost of one tomato, the unit price, by twelve.  The price for a dozen tomatoes is $4.80.

12 × 0.4 = 4.8

Answer Link

Otras preguntas

simplify each expression below 2y - 10y
Why was wine adopted as a ritual drink in Christianity, but Islam prohibited the use of alcohol ?
there are twice as many Robins has blue jays and their 21 altogether how many blue jays are there
-4/7 + (-4/3)!!!!!!!????
find the product of -5m^3(7n^4-2mn^3+6)
How is this person viewed in a historical context Andrew Carnegie
hoe do i get the answer? what do i do ??
the metal in a penny is about 0.505 cents how many cents is this written as a fraction
Please help with this question!!!!!! I am very Confused and please explain!!!
What was controversial about Roosevelt’s 1937 Quarantine Speech? A) Roosevelt hinted that the US could not always remain neutral and might have to “quarantine”