richardcordova80 richardcordova80
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me its due today

Please help me its due today class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-05-2020

Answer:

6.94 / 7

Step-by-step explanation:

Well if 7 pounds costs 6.94, 1 pound should cost 6.94 / 7

Answer Link
Aansh Aansh
  • 22-05-2020

Step-by-step explanation:

Answer: $0.99

The reason that this is the answer is because the unit price of one thing is how much one thing costs( 1 pond, kilogram, mile, etc). In this case, we have to divide 6.94 by 7. This gets us a really long answer, which is 0.99142857142($). We have to round this to the nearest  cents, which is the nearest hundredths, which makes the answer $0.99.

Answer Link

Otras preguntas

The reader can infer that Jack's motivation to be nice to Randy is based on -
what does acute mean in tell tales heart
What is the Define of parable and give an example
Consider the following statement: “An increase in the cost of oil will cause the price of a plane ticket to increase. This increase in price will cause a decrea
Fill in the blank with the appropriate verb in the present tense. Yo les la comida. A. trae B. traiga C. traigo D. trajo SUBMIT
Calculate distance between the points. Round to the nearest hundredth.
What was Henry Frick's main strategy for stopping the Homestead Strike? Frick had stockpiled goods to prepare for the strike, and he let the strike play out wit
why does 5 plus 5 equal 10 please explain why cause "5" and "10" are written differently-
–4.36 − 1.6g + 7.4 = 0.3g + 6.46
Plz help me out she said she will count this 4x