ineedhelpplease121 ineedhelpplease121
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-05-2020

Answer:

72 dollars

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

28 kg            36 kg

------------   = ---------------

56 dollars        x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

Answer Link

Otras preguntas

can u help me please​
SOMEONE HELP ME PLEASE
The ratio of boys to girls in a college marching band is 5:6. If there are 121 total students in this band, how many boys are in the band?
Given the points X(-9, 2) and Y(5, -4), find the length of XYXY. Round to the nearest hundredth.
What is 50 percent of 320? (Please explain in detail also)
6. (1 + x) (1 + x²) (1 +x^4) (1 + x^8) (1 – x)(a) 1 + x^16(b) 1 - x^16(c) x^16 - 1(d) x^8 + 1​
Pls pls pls help it’s urgent give you brainiest and 50 points do I’ll give you another 50 too but pls help Could anyone help me write my speech It’s about the
If I start at 6:05 and end at 8:30. How much time is that. Isn’t is 2 hours and 25 minutes or 2 hours and 35 minutes?
how did they start water conservation in tamil nadu . short answer
find out the things that can be purchased between rupees 500 to rupees 100 for your house ?