bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please with both :))

6th grade math help me please with both class=

Respuesta :

yoskarbarca0627
yoskarbarca0627 yoskarbarca0627
  • 23-05-2020

Answer:

20wiwiiwiwjwjajsiwjjwnasjjwnwnwsjajjwjw

Answer Link
winnerwithin winnerwithin
  • 23-05-2020

Answer: Ms. Cortes shuld buy the 32 ounce package because it costs $0.10, compared to $0.11 for the 24 ounces.  So the bigger bottle costs less money per ounce.

Step-by-step explanation:price divided by weight will give you the per ounce price.

$3.29/32 = $0.10 per ounce (rounded)

$2.75/24 = $0.11 per ounce (rounded)

Answer Link

Otras preguntas

what is the key characteristic of a refrain in poetry?
Explain how the position of the decimal point changes in a quotient as you divide by increasing powers of 10?
7 out of 10 students got full marks on their test. Calculate the angle you would use in a pie chart
why does air have different pressures
what happens to an Atom when it gains two electrons
what happens to an Atom when it gains two electrons
Rod and Reel, Inc. manufactures and sells fishing rods. The company uses the equation P = 25r – 12,500 to estimate its profit P on the sale of r fishing rods.
Christine baked a pumpkin pie. She ate 1/6 of the pie. Her brother ate 1/3 of it , and gave the left overs to his friends . What fraction of the pie did he gave
6x+15y=-45 6x+5y=-35
what is the value of w in the equation 1/2w+7=2w-2