bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please :)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

giligan
giligan giligan
  • 26-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Divide 72 by 6, the answer is 12.

Answer Link
ANCKPOP
ANCKPOP ANCKPOP
  • 26-05-2020

Answer:

C) $0.12 per ounce of yogurt

Step-by-step explanation:

"6 ounces of yogurt for $0.72"

[tex] = \frac{0.72}{6} \\ = 0.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which term best describes the process by which the brain stores information that can be retrieved at a later time? a. memory b. stimulation c. nerve speciali
Bonjour. Est-ce que tu aimes Noël? Toi: Record your answer. _____________ (Use the direct object pronoun l' in your answer.)
What would be an easier way to prevent erosion?
explain using complete sentences, why it would be beneficial to claim all possible allowances on the w-4 form.
what is latitude? (1 point)
When two intermediate chemical equations are combined, the same substance that appears in the same phase can be canceled out, provided that
Why was winning the battle in new jersey so important to george washington?
A teacher has 27 students in her class. she asks the students to form as many groups of four as possible. how many students will not be in a group?
The process of converting the genetic message from DNA into __________ is called transcription. A) RNA B) amino acid C) nucleic acid D) nucleotide base
can someone help me ! thx!!