mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

If sin theta =7/25, use the Pythagorean identity to find cos theta
A 62-year-old male is seen with crushing chest pain, which he describes as being the same kind of pain that he had with a previous heart attack. He has prescrib
Please help me with this
40) Which one of the following statements is believed to be true of comets? A) They have highly elliptical orbits around the Sun. B) They are composed mostly of
Nerve impulses from ________ will result in inspiration. a. the preoptic nucleus of the hypothalamus b. Broca's center c. the chemoreceptor center d. the ventr
What are the steps for endochondral ossification?
Intestinal enzymes of the ___________ also break down a wide variety of foods.
cube root of square root of 64-1​
Which equation represents a linear function? Equation 1: y = 2x^2 + 1 Equation 2: y^2 = 3x + 1 Equation 3: y = 5x - 1 Equation 4: y = 4x^4 - 1
Arianna kicks a soccer ball off the ground and into the air with an initial velocity of 42 feet per second. Assume the starting height of the ball is 0 feet. Ap