stephaniensiah5 stephaniensiah5
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Jack is buying breakfast bars.

Pack 5 breakfast bars- £3.00
3 breakfast bars for £1.50

Which pack is better value?

Respuesta :

Jammy1010
Jammy1010 Jammy1010
  • 24-06-2020

Answer:3 breakfast bars for£1.50

Step-by-step explanation:if you got two packs you would have 6 bars for three pound when one of the offers was 5 breakfast bars for 3 pound so the 3 breakfast bars for £1.50 is the best offer.

Answer Link
Acidthefemboy
Acidthefemboy Acidthefemboy
  • 11-12-2020

Answer:

3 breakfast bars for£1.50

Step-by-step explanation:

trust me you will get this correct

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Of the two Edgar poems the Bells and the Raven which one creates a dramatic image for you? why? support you r answer with a ev
In △ABC, AB=9, BC=12, m∠B=90°, and m∠A=α. What is sin⁡ α?
Miles Davis hired Bill Evans for one of his ensembles because he wanted
What will happen to a red blood cell (RBC), which has an internal ion concentration of about 0.9 percent, if it is placed into a beaker of pure water?
What are the reactants for the photosynthesis reactions?
Could someone please answer question b) ii) ? The question is on the attached image.
What is the average power consumption in watts of an appliance that uses 5.00 kWh of energy per day? How many joules of energy does this appliance consume in a
Complete the pattern. 20,31,51,62,82=
I made a distribution of 15 apartment rents in my neighborhood. One apartment had a higher rent than all the others, and this outlier caused the mean rent to be
The french revolution ​