melishaydari2001 melishaydari2001
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box of paper cost?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 24-06-2020

Answer:

5 dollars

Step-by-step explanation:

Let's call the price of a package of pens n, and the cost of a box of paper r.

3n+r=26

2n+7r=49

Multiply the first equation by 7:

21n+7r=182

Subtract the second equation from the first:

19n=133

Divide both sides by 19 to isolate n:

n=7

Plug this back in to find the value of a box of paper:

3(7)+r=26

21+r=26

r=5

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

the sorting out of important and unimportant sounds is called recognition true or false ?
Increased poaching nearly led to the extinction of the American bison. What kind of effect does this example represent?
Explain how egyptians commemorate the wealthy and royal dead and why
are natural numbers always/sometimes/never rational numbers
how do you complete the square in an equation?
name each subatomic particle, its charge, and its location in an atom
Who coined the phrase “innocent until proven guilty”?
a real world problem in which you would need to find the number of units between -6 and 0 on a number line
If you cut across the diameter of a pie,what part are you cutting
How do you compare whole numbers through the millions