hashimabbas12345 hashimabbas12345
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

hi can anyone tell me the answer

hi can anyone tell me the answer class=

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 25-06-2020

Answer:

146 units

£31.36

Step-by-step explanation:

First 100 units= 24 p/unit

Remainder= 16 p/unit

Units used:

  • 7143- 6997= 146

Cost:

  • 146= 100+46
  • 24*100+16*(146-100)= 2400+16*46= 2400+ 736= 3136 p= £31.36

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve a quadratic equation
The nucleus includes all of the following structures except
what major problem did indira gandhi face
do you think the united states isolationism encouraged or discouraged future acts of aggression by dictators??
What are ten reason why we study government as a school subject?
Which word or words in the greeting should be capitalized? greetings to my family, Choose all answers that are correct. A. Greetings B. Family C. My D. To
Why Didn't The United States Participate In The League Of Nations?
How do I show my justness and sincerity as a government employee?
what fraction of 1 quart is 3 cups
Which sentence contains an inappropriate shift in tense? A. Lauren laughed out loud after she listens to joke. B. As the children play, Jonah is happy to relax