khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

NO LINKS!! URGENT HELP PLEASE!!! Find the area of each figure. Round your answer to the nearest tenth.
join frnsd feel bored ​
What is the surface area 1mm 5mm 6mm
Hi! :| What are mosquitoes attracted to?
Home Work 19th my 23 Write • letter to your friend to whom you had a quarell with sliven resume your friendship reasons why you should 10​
(b) Describe three features of myriapods that could be used to make a dichotomous key to distinguish between the four species in Fig. 6.1. 1 2 3
Hi! :| What are mosquitoes attracted to?
Ryan is building two gardens. The flower garden is 6 feet long and 4 feet wide. The vegetable garden is the same length as the flower garden. The area of the fl
The number of defective watches manufactured by a watch company, with regard to the total number of watches manufactured for each order, are shown in the scatte
What is the volume of 15m tall, 3m wide and 4m long. What is the volume of the container? Goodluck