tiaonaprogri tiaonaprogri
  • 21-07-2020
  • Mathematics
contestada

A truck averages 23 mpg. Gas costs $2.28 per gallon. How much would it cost to pay for the gas if this truck made a trip of 2,093 miles?

Respuesta :

praptyd06 praptyd06
  • 21-07-2020

Answer:$207.48

Step-by-step explanation:You need to find how much gallons he would need so you divide 2,093 by 23 and you get 91. After that you multiply it by $2.28, The price per gallon and you get 207.48.

Answer Link

Otras preguntas

state the degree and leading coefficient of each polynomial in one variable. If it is not a polynomial in one variable, explain why. Need help 1. −6x^6−4x^5+
The equation is:Point K is between points J and L. If JK= x^2-4x, KL= 3x-2 and JL=28, find the lengths of JK and KLbasically x^2-x-2 and how to solve that
5 FRIENDS GO OUT TO LUNCH AND ORDER 5 PIZZAS, THE FRIENDS DIVIDED THE PIZZAS EVENLY.FIND HOW MUCH PIZZA EACH FRIEND GOT AS A DECIMAL
which property is (3+5) times 6 = 3 + (5 times 6)
what is 6/10 as a terminating decimal?
Who has pennfostsr answers?
What is 3,649x7 in distributive property form?
An athlete runs 90 laps in 6 hours. This is the same as how many laps per minute? (A) 1/15 (B) 1/9 (C) 1/4 (D) 1/2 (E) 1
how do you simplify 681
The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight