signaxxmaee signaxxmaee
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math , help me please:)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 23-07-2020

Answer:

(a) $7/ticket

(b) 3 cats/dog

(c) 10 ft/sec

(d) 16 cups/gal

Step-by-step explanation:

(a) $35 for 5 tickets

$35/(5 tickets) = $7/ticket

(b) 21 cats and 7 dogs

21 cats/(7 dogs) = 3 cats/dog

(c) 40 ft in 4 seconds

40 ft/(4 sec) = 10 ft/sec

(d) 48 cups for 3 gallons

48 cups/(3 gal) = 16 cups/gal

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important for humans to learn to live more sustainably? A. It will allow farmers to have larger farms B. Businesses are making too much money. C. Huma
Mr. Chen hires an electrician to install the light fixtures for an addition to his house. The electrician charges an initial fee plus an hourly rate for the num
Match the word with its correct definition. Column A 1. Exploration: Exploration 2. Colonization: Colonization 3. Market: Market 4. Mercantilism: Mercantilism 5
apa itu syahadat dan jelaskan
does anyone like the color orange? or is it just me
Which is the best definition to describe a transfer of energy? a)Changing energy from one form to another b)The ability to do work and cause change c)Stored en
in the late 1950s and early 1960s, the british music industry was dominated by
PLEASE ANSWER FAST!!!
what is the difference between slab and coil construction
Ken took 64 minutes to walk 4 miles on flat terrain. If he walked at a constant rate, how long would it take Ken to complete 5 miles?