signamaeeeeee signamaeeeeee
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math , help me pleasee

6th grade math help me pleasee class=

Respuesta :

mosfara5478
mosfara5478 mosfara5478
  • 29-07-2020

Answer:

a- grams per cup

b- ounce per week

c- grams per cubic centimeter

d- dollars per gallon

Step-by-step explanation:

divide the quantity by unit or items to find the unit rate

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant had a coupon for $0.50 off a $6.00 meal. How much does the meal cost with the coupon? (THIS IS DUE TODAY PLEASE GIVE ANSWER)
Simplify the expression 3/8 * x - 2 + 1/2 * x - 9 2
Katrina, a 6-year-old, becomes extremely upset when her brother tries to change the rules of their game and yells, "You can't do that! You can't change rules!"
2. Where was Rome located?
2x+3y=45 x+y=10 what is the x value of the system of equations
Colonel John P. Stapp, USAF, participated in studying whether a jet pilot could survive emergency ejection. On March 19, 1954, he rode a rocket-propelled sled t
- - - - --- Alana has 12.5 cups of flour with which she is baking four loaves of raisin bread and one large pretzel. The pretzel requires 2.5 cups of flour to m
An individual customer's accounts receivable is recorded in the customer's ______ account and then summarized with all other customers' accounts on the balance
Write the slope-intercept form (y=mx+b) of the equation of the line through the given slope.​
Which of the following statements is (are) true? ""Outsourcing"" is the ability of any organization to respond quickly to demands or opportunities. ""Lead time"