keithatgreen keithatgreen
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers market 2 pounds of peaches cost $4.20 how much will 4 pounds cost

Respuesta :

babykutush2004
babykutush2004 babykutush2004
  • 21-08-2020

Answer:

$8.4

Step-by-step explanation:

2 pounds of peaches cost $4.20

1 pound of peaches costs = 4.20 /2

4 pounds of peaches cost =[tex]\frac{4.20 *4}{2} \\8.4[/tex]

4 pounds of peaches cost $8.4

Answer Link

Otras preguntas

how did the irresistible demands of commerce influence the building of the bridge
Six less than the product of a number and 7 is eight more than that number
1. Why did Indian Soldiers revolt against the British in the Sepoy Mutiny? 2. Why did they fail to unite during this revolt?
fair dice is rolled. Work out the probability of getting a number more than 3. Give your answer in the simplest form
I think the answer is 20 but Im not sure
When solving a system of inequalities, which of the following methods are used? A) guess and check B) graphing C) plug and chug
WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER 1-3 Please x
Why did some companies began to consolidate and why did they want to become monopolies
Barbara earned $48 for 6 hours of work. At that rate how much would she earn for 8 hours of work?
1. DEFINITION Write a definition for the term Scientific Revolution. Please help as fast as possible