Cedarious
Cedarious Cedarious
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

Respuesta :

carly555
carly555 carly555
  • 24-08-2020
6 bagels hope this helps!
Answer Link
unicorn3125
unicorn3125 unicorn3125
  • 24-08-2020

Answer:

            6 bagles

Step-by-step explanation:

$3.00      -       4 bagles  

     ÷2               ÷2

$1.50       -       2 bagles  

     ×3              ×3

$4.5        -       6 bagles  

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help factor the expression  y2 + 10xy + 25x2
write the equation a. a line with slope 2/3 that passes through the point (-3,6)b. a line that passes through the points (3,-1)and (5,7)
Write 314,207 in expanded form
The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight
how do you simplify 681
Who has pennfostsr answers?
How do you solve 6x89 (Distributive property)
If there are 400 cubic centimeters of a chemical in 1 liter of solution, how many cubic centimeters of water must be added to dilute it to a 25% solution?
find the cube root of 740
Both the leftmost digit and the rightmost digit of a four-digit number N are equal to 1. When these digits are removed, the two-digit number thus obtained is N