dedsireeramos
dedsireeramos dedsireeramos
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of gas costs $2.50, how many gallons of gas could you buy for $16.2

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 25-08-2020

Answer:

The answer is

6 gallons

Step-by-step explanation:

In order to solve this question we use ratio and proportion.

From the question

$ 2.50 is the price of one gallon

To find the number of gallons that cost $16.2 , multiply $16.2 by one gallon and divide it by $ 2.50

That's

[tex] \frac{16.2 \times 1}{2.50} [/tex]

= 6.48

We have the final answer as

6 gallons

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

You use the ____ operator to reverse the meaning of a boolean expression.
Mexico's independence is generally celebrated in the central plaza, or town square. True False
find the range of the data set: 28, 11, 25, 4, 24
How does identifying the part and the whole help you to write the percent proportions
I think it's A Which of the following sentences is correct? I stayed up all night doing homework; however, I just couldn't concentrate. I stayed up all night
Please Help Me With Math!
Europeans wanted Slaves in the Americas for all of the following except a. to mine gold c. to mine diamonds b. to mine silver d. to work on plantations
2− ​0.5n=3n+16 Help
How does the list of complaints from Jefferson reinforce his main idea?
Graph the lines by finding the points of intersection with the axes (intercepts): y=4x+8 Answer: x − intersection is (__,__ ) . y − intersection is (,__,_