aburksalaska
aburksalaska aburksalaska
  • 26-08-2020
  • Mathematics
contestada

Wakaba buys some granola bars at $0.50 each and energy drinks at $2 each for a group hike. She buys twice as many granola bars as energy drinks. If she spends $27 in total, how many granola bars and energy drinks does she buy?

Respuesta :

malakicrawford54321
malakicrawford54321 malakicrawford54321
  • 26-08-2020

gronala bars:18

energy drinks:9

Step-by-step explanation:

$0.50 •18= $9

$2.00•9=$18

$9+$18=$27

Answer Link

Otras preguntas

What is the pattern?: 12, 24, 72, 288
subtract a half dozen by a dozen and write your answer in the tens thousands place
9/8 = 4/5 What's The answer
Which of the following is the SI unit used to measure temperature? a. kilogram b. liter c. meter d. Kelvin
Name the process inanimals which require meiosis to take place
The communists succeeded in overthrowing the Provisional Government in the November 1917 Revolution because __________
Choose the word that fits the definition- an affix placed before a word or base. a. Affleck b. Affix c. Suffix d. Prefix
two-thirds a number plus 4 is 7
Why do you think it is forbidden for anyone but a priest to visit the Dead Places?
Why would the isolation of Buddhist monks contribute to the religion’s decline?