ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

1. Briefly identify and state the impact of the new technological developments of weaponry during World War I.
Who was in control of Afghanistan when the U.S. and Allied forces invaded it in 2001? A. al-Qaeda B. the Taliban C. the Ba'ath Party D. the Mujahadeen
What type of instrument measures seismic waves? A. Seismic scale B. Seismometer C. Seismogram D. Mercalli scale
Given: Q = 7m + 3n, R = 11 - 2m, S = n + 5, and T = -m - 3n + 8. Simplify R - [S + T].
Jason scored a total of 38.14 points in four events during the state gymnastic competition .If he had the same score for each event ,what was his score for each
How did laissez-faire capitalism affect the urban economy during the Industrial Revolution?
Can someone please help me think of a creative tittle for the Battle of Brooklyn.Thank you!!! :)
Why was Tetris so popular? Provide at least 2 or 3 examples.
Once you acquire these two basic skills, you'll be able to transform a vague idea in your mind into a coherent piece of writing. What are these two basic skills
What is "the Ring of Fire"?