mazinweezy538 mazinweezy538
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

Michael bought 160 hotdogs were eating competition he spends $240 an hour how much did each hotdog cost

Respuesta :

joelleelchami
joelleelchami joelleelchami
  • 21-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

1. we know that its $240 per 160 hot dogs

2. make that a ratio - 240:160

3. simplify the ratio so that the amount of hot dogs is at one (so divide both sides by 160)

4. so 240/160 = 1.5 .   160/160 = 1

5. 1.5:1

6. so for every one hotdog, you pay $1.50

Answer Link

Otras preguntas

The little farmers watched debt creep up on them like the tide They sprayed the trees and sold no crop, they pruned and grafted and could not pick the crop. Whi
What is the capital of the United States?
What case cannot be heard at the Court of Appeals?
Which practice enabled the Islamic empire to flourish ?
Find the product. (x - 7)(y - 9)
Mengapakah jalur dwilogam membengkok apabila dipanaskan?
What shape best describes the cross section cut parallel to the base of a right rectangular prism? Rectangle Parallelogram Square Trapezoid
What happens if you move a magnet near a coil of wire?
what prompted the creation of waterproof sandpaper?
A paleontology student plans to compare the genomes of fossilized marine organisms from Africa and North America to identify how long ago they had a common ance