paytonclark26 paytonclark26
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a 5 pound turkey for $14.45. What is the cost for one pound?

Respuesta :

lilywaters278
lilywaters278 lilywaters278
  • 22-09-2020

Answer:

$2.89

Step-by-step explanation:

$14.45/ 5= 2.89

Answer Link

Otras preguntas

Identify the central argument of this passage. A. Violence is sometimes necessary to prove a point. B. The Nobel Peace is a great honor C. Martin Luther King J
HELP PLZ SUPER EZ HURRY Please some1 help me. jodi built a rectangular sandbox for her daughter. The sand measures 6 feet 5 feet by 1.2 feet. jodi purchases 2
y=4x+1 determine wether y varies directly with x , find the constant of variation
Need ASAP PLEASE HELP
what is the decimal equivalent of 65%​
This week sam spent 2 3/4 hours on his homework. This was 2 2/3 less than last week. How many hours did he spend on homework last week
to sell goods in China American Business Leaders needed
Will give the BRAINLEST!!!PLZ HELP ME​
I need help explaining this in a essay !! Does someone know a good response?
Choose the sentence whose common and proper nouns are capitalized properly. A) Aaron attends the yearly Dog show. B) Becky always misses school on Flag Day.