lozanocarmela414 lozanocarmela414
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour class=

Respuesta :

eteni1797
eteni1797 eteni1797
  • 22-09-2020

Equation: w×0.6p

Explanation: 4.38 dollars for a 7.30 pound watermelon, you need to divide 4.38 by 7.3 to determine the price for each pound. 4.38÷7.3=0.60. W=the watermelons weight and P= watermelons price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

The table shows the annual consumption of cheese per person in the United States for selected years in the 20th century. Let x = number of years since 1900, and
Verify the basic identity. What is the domain of validity? cot theta = cos theta csc theta
A number cube is rolled 450 times. The number 3 comes up 67 times. What is the experimental probability of rolling a 3? Write your answer as a fraction in simp
Chub wants to reduce the amount of garbage his office produces to 85% of the weight produced this month. if the target weight for the garbage produced next mont
Engineers are analyzing the performance of windshield wiper blades. At the end of one swipe, the tip of a blade is at (−5, 7) when represented graphically. What
Drag the steps into order to correctly solve the equation 3x=96 for x .
The three types of prostate biopsies include needle, punch, and
What does the term "McCarthyism" refer to?
In a forest, a tree falls on a swamp and kills the worm population reducing the population by half. The remaining population is characterized by a remarkable re
Secretary of State Hillary Clinton called the Internet and mobile technology the