lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 7.5 pounds cost?​

Respuesta :

sciencegirl0409 sciencegirl0409
  • 22-09-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Just multiply

Answer Link
lilywaters278
lilywaters278 lilywaters278
  • 22-09-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

7.5 x 4= 30

Answer Link

Otras preguntas

Please help me IDK how to do this!!!!!!
Who was Francesco de Melzi
a 6ft tall man casts a shadow that is 9ft long. at the same time, a tree nearby casts a 48 ft shadow. how tall is the tree
Find two consecutive odd integers whose sum is 36. Which of the following equations could be used to solve the problem? 2x = 36 2x + 1 = 36 2x + 2 = 36 x2 + 2 =
I am doing numerical expressions and there is a problem that says "the number of weeks until vacation if vacation is twenty-eight days away" how would I answer
(9+8)+32=49 which property is this
Would aluminum be useful as a food wrapping if it had a much lower melting point?
King Hamlet died without having an opportunity to confess and repent of his sins. A. True B. False
In a basketball tournament, Dimitri averaged 12.375 rebounds per game. What is 12.375 written in expanded form? How is it written with number names?
What is the absolute location of the eastern border between Alaska and Canada ?