Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

A solution that contains more solute than it would normally hold at that temperature is said to be
In a well-constructed paragraph, compare and contrast the use of evidence and appeals in Chamberlain and Nehru’s speeches. Cite evidence from the text to suppor
The distance between a proton and an electron is cut in half how does the force of attraction change
Is the upper airway beings in the nose and mouth anatomy or physiology
A block of wood had the shape of a triangular prism. These bases are right triangles. Find it’s surface area. 25 points!!!!
Jane moved from a house with 44 square feet of closet space to an apartment with 22.44 square feet of closet space. What is the percentage decrease of Jane's cl
What is the mathematical expression for the electric ptential difference between points A and B when a charged particle is moving a displacement (s) from A to B
Rebecca has 15 pairs of socks. 6 are white, 4 are black, and 5 are a pattern. If she randomly grabs a pair of socks, what is the probability that they are bla
Ken is interested in determining if there are differences between men's occurrence of obesity and prior football team experience. He compares three different gr
Why were Asian trade goods expensive in Europe