OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

How many d-orbitals can be in one atom?
What impact did the car have on America?
What are the main event which lead to the collapsed of soviet union (please the main point )
Help me with this question please
(50 points!) This diagram is a model of the fluorine atom. How many electrons, protons, and neutrons are in this atom, and how many additional electrons are nee
A repair company's charge for repairing a certain type of copy machine fits the model y = 47.38 + 0.617x where y is the number of dollars charged and x is the n
A lipopolysaccharide molecule that is released from the outer membrane of gram-negative bacteria cell walls and causes the symptoms of the bacterial infection i
Broihan Corporation has the following purchases budget for the last half of 2002: July $100,000 October $ 90,000 August 80,000 November 100,000 September 110,00
Which of the following factors are common to all organisms?
X/3=5/7 what is the value of x please show work