vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

The simplest ratio of cations to anions in a compound is called a(n)________. A)molecule B)molecular formula C)formula unit D)ionic formula
Find the circumference and area of each. Round for the nearest tenth: 1) a circle has a radius of 2 meters 2) a circle has a diameter of 16 cm 3) a circle has a
Can someone help me please
How was Atlantic space trade different in the 1700s than in the 1800?
What role did geography play in the growth of three distinct cultural regions in the English colonies?
6/19 Express answer to the nearstes thousandth place
How did the outcome of the battle influence World War II?
Please help with this question
Choose the true statement about the graph of 3x ≥ 6. A). closed circle on 2 and all numbers to the right shaded B). closed circle on 2 and all numbers to the le
Estimate 52,872- 15,723 by first founding each number to the nearest thousand