isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

i need help pls and ty! (giving all points away!
Which statement about the Greek classical era is false?
Help me with this French 2 please
what is the value of x?a. 38b. 59c. 83d. 96​
Complete the long division problem on your own sheet of paper. Then, fill in the digits.
Which event happened second? The plays being performed in York ceased. The council declared that the miracle plays should stop. The Coventry mystery plays were
what are two characteristics of good mental health?
What inequality is represented by this graph
is speed a phenomenon
a roller coster has 10,000joules of potential energy at the top of the first hill. when it reaches the bottom of the first hill,it has 4,300 joules of kenetic e