annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

People can use _________ juice in their kitchens to prevent oxidation.
What can you do in California? buscar petroglifos ver la Estatua de la Libertad jugar mini-golf visitar la isla Catalina
what property was used as evidence to support seafloor spreading
Redbox is running a one day special giving the customer 50 cents off per game. Mikes sister wants to rent 1 dvd and some games. If she has 8.45 to spend at redb
Eighteenth and nineteenth century Romantics called _____ "the Dismal Science." Select the best answer from the choices provided. A. economics B. conservatism
Beth bought 15 tickets to a movie, where adult tickets cost $6.00 and senior citizen tickets cost $4.00. She spent a total of $76. Which system of equations wil
The solution to 10 + h = 4 must be positive. True or False?
Larry borrowed $12,000 from his grandfather to buy a car. He bought a used car, so he returned $4,411 to his grandfather. Write and solve an equation using int
what is the simplified form of 6x−5−7x≥−12
how many sentences is in a paragraph.