Answer: $3 each pencil. ✓
Explanation:
First, your gonna wanna subtract the amount she had before, minus how much she has now.
23
-17
——
6
Next, you should’ve got a difference of 6. Your gonna wanna divide that by two because remember she said she wanted TWO pencils.
6÷2= 3
Lastly, based on the answer you got you should know that it...
It cost $3 for each pencil.
Always make sure to add the dollar sign back ♡
I hope this helped and that you may mark me brainliest. ⁂