Aeysha2007 Aeysha2007
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves costs $31.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $ per pair of gloves.

Respuesta :

Sydnet
Sydnet Sydnet
  • 23-09-2020

Answer:

$7.79 per pair of gloves

Step-by-step explanation:

divide

31.16÷ 4 = 7.79

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit for resistance? A). volt B).ampere C).ohm D).coulomb
What weree the two main causes of the great depression in asia?
Atoms Help me please help me
what is the comma stating to do
how did the slave trade damage some african states but help others
What was the purpose of an Oracle, and how did the visit occur? Describe the process
How did the slave trade influence african politics and the rise of states?
A hostile interaction between people over the Internet is called a _________. A. Webout B. Webcast C. Flame D. Flash
Approximately 71% of Earth is covered with salt water. This salt water comprises
Sodium has the atomic number 11. How many electrons are in a sodium ion, which has the symbol Na+?