leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

Someone help me please(:
Carlos didn't earn enough for the last apartment he was looking at, so he is still searching. He found one that costs $625 per month, but they require that the
solve the equation -2 = 3x/5 + 1
PLEASE HELP Why do atoms form bonds with other atoms? Provide example using octet rule
In triangle ABC, a=√2, b=1, and measure of angle a=90. Find the measure of angle B.
The Republican Party in the House of Representatives has recently proposed a new tax bill that would cut corporate taxes for the top 1% of Americans. Representa
can someone help with the answer ?
think about how durham and company treated jurgis. how did the company respond to his injury? do you think their response was fair?
Which graph is the graph of this function? A. graph A B. graph B C. graph C D. graph D
An OBD-II vehicle fails an emission test with high CO and HC emissions. Technician A says that the cause may be low fuel pressure. Technician B says the cause