pisaiah726 pisaiah726
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shop-mart makes an offer price of $8 for 2 packs of raspberries. What amount will a customer
pay for 12 packs of raspberries?

Respuesta :

daijhanaejones
daijhanaejones daijhanaejones
  • 24-09-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

it's $8 for 2 packs of raspberries. if you multiply that by 6, you get 12 packs for $48

Answer Link

Otras preguntas

Everett made 3/5 of the baskets he shot. Suppose he shot 60 baskets. How many did he make?
Similar organisms that are not related are an example of  A.  Natural selection B. Convergent evolution  C. Divergent evolution  D. Common ancestor
How many tributaries does the nile river have?
write in vertex form (by completing the square)y=4x2+40x+96
which person below is an entrepreneur?a) a person who writes technical manuals for a computer companyb) a secretary in a law firmc) an artist who runs a busines
What causes the movement of air masses in a front
do sand dollars have teeth
How would you draw a parallel circuit with two resistors and an ammeter so the ammeter measures total current?
did nicodemus have more faith at the end of jesus' life (just yes or no)
Could you make a sentence with the word bushel