valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

19/3-3/4X=1/2X+5 Which number can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving?
What do you know about dogs? What kind of argument would you make about the value of a dog? Think about what you would want to say about dogs (your purpose). Th
find the cost of 47.2 m cloth if the cost of 1 m cloth is $33.90
define hypogeal germination and Epigeal germination​
Matar means _____. to cut to kill to order to drink I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
brainliest promised. very easy. 6th grade stuff
HELP I AM TIMED I WILL MAR BRAINLEST Analyze the photos below and answer the question that follows. Four photos are placed next to each other labeled 1, 2, 3,
Compare the momentum of a 7160 kg truck moving at 5.00 m/s to the momentum of a 2240 kg car moving at 15.0 m/s.
Cost of a tie: $4.95 Markup: 10%
In 2000, the population of Snowy Egrets went from 5,000 individuals to 15,000 individuals. What is the growth rate over those 4 years?