ccg4593 ccg4593
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Quill wrote a check for $66 for 22 school lunches. What is the cost per lunch?
is this division?​

Respuesta :

gheslinemedina0321
gheslinemedina0321 gheslinemedina0321
  • 24-09-2020

Answer:

Yes it is division

Step-by-step explanation:

It should be 3

Answer Link
alucas911
alucas911 alucas911
  • 24-09-2020

Answer: yes division

66÷22=$3 per lunch

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How much times does 7 go into 17?
What shape has only 1 pair of parallel line
Evaluate the 6 trigonometric functions of theta for 540 degrees
What type of weather is associated with this symbol L
The highest point in California is Mount Whitney at 14,494 feet above sea level. The lowest point is the Death Valley at 282 feet below sea level (-282). What i
area of room is 320 and width is 4/5 of length
Why am I so annoying? How can I change myself?
What happened to the number of moles in a sample that originally occupied 500mL with 2.50 moles and then occupied 750mL? It deals with gas laws
Candace said I'm thinking of a fraction. If I divide it by 1/2,I get 3/11.what fraction was Candace thinking of??
Candace said I'm thinking of a fraction. If I divide it by 1/2,I get 3/11.what fraction was Candace thinking of??