Aashialofton16 Aashialofton16
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nathaniel bought 12 chicken wings for $8. What was the cost of the wings in wings
per dollar?

Respuesta :

5625681 5625681
  • 24-09-2020

Answer:

$0.67

Step-by-step explanation:

What you do for these types of problems is divide the amount of money by the amount of products. For example, $8 ÷ 12= $0.6666... In your case, we round the number to $0.67. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Hi, I really need help with this question, I've been stuck on this. You divide an integer by a number. Then you divide the same integer by the number that is o
The Woman in This Drawing is how many heads high? A=3 B=5 C=7 D=9
Why is it important to be scientific theory and models on empirical evidence
ACİL lazım/i need it emergantly
what is the name of (old) route?
Which is another way to represent five hundred six and ninety-two thousandths? Select all that apply. (5 x 100) + (6 × 1) + X (9 × 10) + (2x 100) (5 x 100) + (6
Find the value of the monomial. -8m^4 n^4 for m = 0.5 and n =2
In what layer does the NIC operate?
q - r - 3s = p solve for q
A 3-gallon bottle of bleach costs $8.64. What is the price per cup?