nolan200409 nolan200409
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. Which brand of maple syrup is a better buy
Brand A: $12.75 for 375 mL
Brand B: $15.25 for 500 mL

Respuesta :

ivyapatrick
ivyapatrick ivyapatrick
  • 25-09-2020

Answer:

I believe it is Brand A

Step-by-step explanation:

Though it's cheaper for less, you't be paying $15.25 for only 125mL more.

375mL divided by $12.75 = aprox. 29.4

500mL divided by $15.26 = aprox. 32.8

I'm honestly not sure at all, I hope this helps.... Prolly won't tho.

Answer Link

Otras preguntas

what is .27 repeating as a fraction
Find the area of a triangle with vertices of A(3, 3), B(5, 4), and C(0, 2).
all natural numbers are members of which other subsets of real numbers?
why do you think it is important for scientists to be curious
why do you think it is important for scientists to be curious
x=square root of 880-8x
How do you solve / figure 8 x 51 (Distributive property)
why do you think it is important for scientists to be curious
what is .02439 repeating as a fraction
When i add 2 to my number and then multiply it bye 5 i get 30 what is my number