neni50 neni50
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 4.5 pounds of Skittles cost

Respuesta :

Otzi
Otzi Otzi
  • 25-09-2020
Depends on the bag of Skittles you buy, but I assume you’re talking about a regular person 2.17 oz bag.

On the Target website, each 2.17 oz bag costs $0.89. 4.5 pounds is equivalent to 72 oz, so you would need about 33 bags of Skittles to have 4.5 pounds.

This means that $0.89 * 33 equals $29.37.

...

I put way too much effort into this...
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is one unit shorter than one-sixth of the width, x. Which expression represents the perimeter of the rectangle?
which is greater √8+3 or 8+√3
A rectangular crate has the dimensions of 32.1 inches by 28.2 inches by 1 foot. What is the volume of the crate? Round your answer to the nearest tenth, if nece
Redo, Answers please?
Use word in a sentence ( Related to eclipse) - SHADOW BANDS
The Roman author Quintilian said, “Art was inspired by nature, a work of art differs from nature because an artist will transform nature into art.” Examine the
Would a geologist ask a biochemist to help identify the minerals in a rock?
Do you think a Fungus is more like a plant, or more like an animal? Explain two characteristics of fungi that would support your answer. 20 POINTS
Can someone please help me? I think it might be (D) but I'm not sure...And I need the answer as soon as possible!Which best explains why a washing machine repre
Combined like terms to make it simpler expression... -12-6p-(-2)