kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

While the signalman is describing the actions of the person he sees by the mouth of the tunnel, the narrator says in his mind. "for God's sake clear the way!" w
Suggest a reason why food labels provide information about the energy released by the food?
Which of the following is an example of a “smart” exercise choice? Wear extra layers of clothing Swim where a lifeguard can see Prepare large meals beforeha
what is 7/8ths of 40
which of the following statements about taxes is FALSE? A-Taxes are collected a the local, state and federal level. B-Some states don't collect income tax. C-So
. Slope intercept for y minus 3x equals 19
he percentage of children living in single-parent households in America’s five most populated cities is: Philadelphia 40.4%, New York, 30.5 %, Chicago 32.2%, Ho
What happens as genes are passed on from parent to offspring over many generations?
Eleven members of the Middle School Math Club each paid the same amount for a guest speaker to talk about problem solving at their math club meeting. They paid
Which lines from “The Raven” by Edgar Allan Poe show that the speaker has lost hope of ever being able to move on and recover from the pain of losing Lenore?