tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

A car radiator needs a 80% antifreeze solution. The radiator now holds 15 liters of a 70% solutions. How many liters of this should be drained and replaced with
example of identity achievement in the boy in the striped pajamas
Which military advantage was not held by the North? A.) Abundant available manpower B.) Adequate industrial capacity C.) Superior military leaders D.) Adequate
Circle B has a radius of 7.2in. Find the diameter of circle B dilated by a factor of 8.1
which rea is surrounded by the Ring of Fire A. the atlantic ocean B. the United States C. the miditerranean sea D. the Pacific Sea
Who is extremely buetiful but vain and cruel
PLS HELP ME WITH THIS ASAP ( LOTS OF POINTS + CORRECT ANSWER ONLY!) *!!SHOW WORK!!
Logarithmic Functional Question: What is [tex]log x_{b} b^6x[/tex] What is[tex]ln e x^{4.3} [/tex] What is [tex]e^{h 400} [/tex]
what is the next three terms in sequence of 8, 20, 50
Pronunciation of diablico sucio