10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mike bought a box of cereal that was 28 ounces for $4.20. What was the unit rate for the box of cereal?

Respuesta :

carnell38
carnell38 carnell38
  • 25-09-2020

Answer:

15 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

These are to be written but silly old me needs some help. The questions are asked in the images. Not much in a rush, but if anyone can respond soon that'll be
In employee selection, a variable used to select a successful job candidate is referred to as a ____; this is any piece of information that we are able to measu
Which theory stresses the importance of biology and critical or sensitive periods in human development?
Which of the following describes a major cause of the rise in Islamic fundamentalism during the Cold War? A. Middle Eastern Muslim countries experienced an
Find the square root of 0.49. 0.7 7 0.007 0.07
The $787 billion stimulus package passed in the united states in 2009 focused more on spending than on taxes partly because
For f(x) =4x+1 and g(x) = x^2 - 5 find (f•g)(x) A.4x^3+x^2 -20x-5 B.4x^2-19 C.4x^3 + x^2-4x-6 D.4x^3+x^2-5x-5
Elliot wrote a computer program that randomly generates a number from 2 to 10. If he runs the program twice, what is the probability that the number generated b
which ethnic group fought for immigration policy reform during the 1960's
Which of the following mixtures could not be separated by filtration