iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

Give four characteristics of forces. ​
presiones de una arruga en el tiempo
Write an essay, Is immigration good or bad for the nation?
Find the volume of the following prism.
Que pensez-vous de la peine capitale
Amir reacts with which vocabulary term when dealing with Baba's attitude in most parts of the novel. A. Subtlety B. Trepidation C. Relentless D. Exasperated
Reduce answers to their lowest terms and mixed forms. 2 4 5 2/ + f
What is the sum of the 15th square number and the 1st cube number?
What road did Andrew Jackson follow across the Allegheny (Appalachian) Mountains to Tennessee? What city did he move to in 1788?
Please help me with this question (last)