LameAsh20
LameAsh20 LameAsh20
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

Answer Link
silascalvanico10 silascalvanico10
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

Answer Link

Otras preguntas

I really need help on this problem can i get help on how to solve the problem please
Help Me on number 12. A - CPlz
1)When was lord of the flies written? 2)What is lord of the flies about? 3)How does it relate to Goldings experiences?
True or false. outsourcing is the process of engaging a foreign provider to supply products or services the firm no longer intends to produce internally. a. Tr
How many electrons are shown in iodine electron dot structure?
Can someone help me find x
the perimeter of a square clock is 16 6 / 9 inches.The perimeter of a rectangle clock is 16 16/18 inches. Write an inequality comparing the two perimeters
x - 32 = 73 what dose x equal
Which statement best describes Elisa's character?
Prussian military expert Baron von Steuben contributed primarily to the American war effort in which of the following ways: He led a group of soldiers at the