danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

for which values of a, b, and c will Ax+ By=C be a horizontal line through the point (-4,2)
prove that 4^2n + 10n − 1 is divisible by 25. [hint: binomial theorem]​
It is important to understand that while the absorbance value is related to the amount of light absorbed by a sample, it is not equal to or directly proportiona
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION Cuando llegó Mariela a la reunión del coro, los otros cantantes ya _[blank]_ las canciones para el concierto. ¿Qué opción co
New Technology Leads to Bigger Cities(Multiple choice 100 pts + brainliest!!!) In the 1800s, the United States was still a very young nation, trying to solidify
Enter the correct answer in the box Simplify the expression (62)4
Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides of this triangle? 5 cm and 8 cm 6 cm and
For the function k(x)=-1/16x-8 what is the inverse function of k^-1(x)?
f(x)=[tex]x^{2}[/tex]-6x+9
Which of the following individuals was responsible for creating the KKK? A. General Stonewall Jackson B. General Nathan B. Forrest C. Samuel J. Tilden D. Ruther