esparzaalexandra88 esparzaalexandra88
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Why are unit prices important?

Respuesta :

carolmartelotte2020 carolmartelotte2020
  • 21-10-2020

Unit price matters because retailers and manufacturers have different sized packages, such as regular and family-sized cereal. Looking at the unit price gives you a consistent tool by which to determine which package is cheaper—although discounts often happen with larger amounts, bigger doesn't always mean you'll save.

PLEASE GIVE ME AS BRAINLIEST

Answer Link

Otras preguntas

44 markers cost \$7.04$7.04dollar sign, 7, point, 04. which equation would help determine the cost of 777 markers?
Which of the following items is not a part of the Residential Electrical Service? A. Feeders B. Meter C. The Main Panelboard D. Utility substations
i put alot of points into this fake answer will be reported.
Which school system is the best: France's, Quebec's, or the US's? Why? (you can write in english)
What is the difference between bacteria and viruses?
Santee Cooper is stocking lakes, Marion and Moultrie, with 109,000 sterile grass carp. The grass carp, which eat hydrilla (invasive species), are the most effec
What conclusion can readers draw about this character vs. society conflict? the narrator is uncomfortable and defensive. the narrator has destroyed school prope
7. What value of c will make x2 – 20x + c a perfect square trinomial?
Suppose f(x)=x^2. What is the graph of g(x)=1/4f(x)?
please answer please ​